https://adhiyamaan.ac.in/robopragma/ robopragma https://namastehindustan.in/casino/ rp8888 https://www2.kuet.ac.bd/EEEday2023/wp-content/scatter-hitam/ rp8888 scatter hitam https://timesrnd.taylors.edu.my/slot-thailand/ https://svcop.in/rp8888/ rp8888 https://globex.in/apk/ rp8888 https://www.infinite.co.th/assets/images/uploads/welcome/ https://www.infinite.co.th/assets/images/uploads/news/library/ https://e-training.imu.edu.my/data/ rp8888 https://gliztech.com/xfn/ Slot Raffi Ahmad https://townhallstreams.com/game/ rp8888 https://iimamritsar.ac.in/panel/js/query/
Rosanne Parry: A farkas, akit Vándornak hívtak
Bod Péter Megyei KönyvtárKovászna Megye

Rosanne Parry: A farkas, akit Vándornak hívtak

Forrás: www.pagony.hu

A vadállatok állandó szereplői a tanmeséknek, képeskönyveknek és a hasonlatoknak. Nagy részük mára veszélyeztetett állatfaj, ezért a globális felmelegedés kapcsán is sokat beszélünk róluk. Mégis egyre ritkábban foglalkozunk azzal, hogy kik valójában a legendás ragadozók természetes élőhelyükön. Még sosem lestünk be farkasüregbe, pedig nem is olyan ijesztő hely. Rosanne Parry könyve épp egy ilyen üregbe, kíváncsi és viaskodó kölykök otthonába kalauzol minket.

A farkas, akit Vándornak hívtak című legújabb Abszolút könyvben Sebes, az alom leggyorsabb kisfarkasa meséli el az élete történetét az első, bátortalan vakkantásoktól a büszke, tiszta vonyításig. Arra kényszerül, hogy korán átlépje az otthonának határait és az észak-amerikai síkságokon vándoroljon. A főszereplő nem a klasszikus mesebeli farkas. Egy igazi, biológusok által megfigyelt állat vándorútját ismerjük meg az ifjúsági regényben, aki szeretne új otthont és társakat találni. Sebes nem egy antropomorf négylábú, hanem egy valódi ragadozó, aki a legmélyebb érzéseit morgással, vad mozdulatokkal és természetesen vonyítással fejezi ki.

A regényt ihlető szürke farkast Vándornak nevezték, amiért 1600 km-es utat tett meg egészen a szomszédos államig.Rosanne Parry sokat foglalkozott a farkasokkal és az Oregon környéki élővilágával. Ennek köszönhető, hogy regénye ennyire valósághű és természetközeli, ami ma egyre ritkább.

A gyerekmesék állatszereplői gyakran emberi vonásokat viselnek. A legkisebb korosztály hősei, Boribon vagy Misu nyuszi teljesen úgy viselkednek, ahogy egy 2-3 éves. Később a szintén antropomorf Babaróka segíthet megérteni az ovisok egyre szélesedő világát. A kezdő olvasóknak pedig gyakran olyan könyveket ajánlunk, ahol egy emberi érzelmekkel felruházott beszélő állat a mi világunkban igyekszik boldogulni. Ez nagyon hasznos ebben az életkorban, nem csak azért, mert a gyerekek szívesen hallgatnak meséket végtelenül cuki állatokról, de azért is, mert eltávolítva figyelhetik meg az ő életükben is megjelenő konfliktusokat. Így könnyebben dolgozhatják fel a mindennapi problémákat.

A farkas, akit Vándornak hívtak arról tanúskodik, hogy a kiskamaszok is találnak még értéket az állatos történetekben - persze nem azt, mint a kicsik. A történet egészen más célt szolgál, mint a korábbi példák. Például segít megérteni a körülöttünk élő vadvilágot és helyre tesz sok tévhitet. Ma már sajnos nem létezik érintetlen természet, ezért egyre nagyobb szükség van az olyan történeketekre, amik felhívják a figyelmet a környezetünkre.

Rosanne Parry regényében a 8-12 évesek egy olyan farkast ismerhetnek meg, akit az ösztönei és a falka tanításai vezetnek. Nem az a szerepe, hogy emberi vonásokat tükrözzön, mégis megható karakter. A farkas, akit Vándornak hívtak egyszerű történet, ami megérinti a fiatal, állatbarát olvasókat. Arról mesél, hogyan kerekedj felül a magányon, és találd meg a helyed a világban.

Mi történik?

A hét könyve

A hét gyerekkönyve