Forrás: ekultura.hu
Otsuka ezúttal egyetlen család történetén keresztül mutatja be az amerikai történelem e szégyenletes fekete foltját, és paradox módon úgy válik ez a könyv igazán borzalmassá, hogy alig–alig történik benne igazán borzalom. Ugyanis bár érik kisebb atrocitások a származásuk miatt bűnösnek tartott embereket, ám itt nem igazán alkalmaz velük szemben erőszakot a hatóság, a kitelepítésük során a vonatútjuk nem túl nagy mértékben megterhelő, az új lakhelyük - egy utah-i sósivatag közepén felhúzott tábor - pedig bár kellemesnek egyáltalán nem nevezhető, nem fenyegeti az életüket, mint a korszak más európai vagy ázsiai hadszínterein felhúzott táborai.
A szerző tehát nem is igazán a borzalmakra helyezi a hangsúlyt (egy-két jelenet így is az olvasókba éghet), hanem arra az univerzális erejű erkölcsi botrányra, hogy ez megtörténhetett a magát előszeretettel a „szabadság földjének" nevező államban. Otsuka ebben a bő száz oldalban felvillantja egy virágzó és békés közösség összeomlását, a táborban töltött évek személyiségromboló hatását, illetve a szabadulásuk után az otthonukba történő visszatérés és az újbóli beilleszkedés nehézségeit.
Dr. Bartolómeó Cuttle nyom nélkül eltűnik a Természettudományi Múzeum alagsorának bezárt szobájából. A nyomozás zsákutcába fut, az immáron elárvult Darkus beköltözik apai nagybátyja, Max bácsi házába. Darkus életébe három új barát is belép, kettő az iskolából kerül ki, a hamadik meg a fura szomszéd gatyájából mászik elő hat lábon.
9 éves kortól ajánlott