Egyszerre két könyvet ajánlok, párhuzamosan olvastam a meséket, és meglepődve láttam, hogy a szerkesztő, Boldizsár Ildikó mindkét könyvbe ugyanazt az előszót írta: „A világ mesekincsének java részét azok a mesék alkotják, amelyek a férfi-nő kapcsolatról mondanak el nagyon lényeges, nőknek és férfiaknak egyaránt fontos üzeneteket.” Szebben és igazabban aligha lehetne összefoglalni e mesék lényegét.
„Felismerni és megszeretni a másikat, aki egyszerre ugyanolyan, mint mi, mégis annyira más; levetkőzni félelmeinket; tapogatózva utat találni egymáshoz – mind-mind ismerős fokozatai egy kapcsolatnak, s ezek az olykor tétova, máskor meg nagyonis célirányos, határozott lépések a mesékben is megtalálhatók. Éppúgy, mint a párkapcsolatoknehézségei: a féltékenység, a tévedések és csalódások fájdalma, az illúziók szertefoszlása, a szerelmi háromszögek pokla és gyönyöre, a megbocsátani nem tudás, majd az elválás, elszakadás, valamint a kedves vagy a hitves fájdalmas elvesztése, netán halála.”
Olvassuk a meséket, hősök és hősnők bőrébe bújva, az ő szemükkel látjuk a világot, és rádöbbenünk, hogy „A mesék eltűnt korok bölcsességével megmutatják nekünk, hogy mindezt lehet jól is csinálni…” Tanuljunk hát belőlük!
Szilágyi-Nagy Imola könyvtáros ajánlója
(Magvető Kiadó, Budapest, 2007)
Dr. Bartolómeó Cuttle nyom nélkül eltűnik a Természettudományi Múzeum alagsorának bezárt szobájából. A nyomozás zsákutcába fut, az immáron elárvult Darkus beköltözik apai nagybátyja, Max bácsi házába. Darkus életébe három új barát is belép, kettő az iskolából kerül ki, a hamadik meg a fura szomszéd gatyájából mászik elő hat lábon.
9 éves kortól ajánlott